ضدعفونی کردن لپ تاپ

بهترین روش ضد عفونی کردن لپ تاپ در دوران کرونا

ضد عفونی کردن لپ تاپ ، موبایل و سایر ابزارهای پرمصرف خود را جدی بگیرید ! متأسفانه شیوع بیماری کرونا به طور چشمگیری در دنیا در حال افزایش است. در کشور ما نیز با وجود اتخاذ و اعمال تصمیمات محدود کننده ی تردد و تعطیلی کسب و کار، روند ابتلا به این بیماری در کشورمان پس از کاهش اعمال محدودیت ها مجدداً رو به افزایش است. با بازگشایی تدریجی کسب و کارها، زندگی ما نیز به حالت عادی بر می گردد و احتمالاً باید زمان زیادی را در محل کار صرف استفاده از وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ ، تبلت و گوشی تلفن همراه کنیم. اما چگونه می توان از ابتلا به کرونا جلوگیری کرد؟

همانطور که می دانید یکی از عمده ترین راه های انتقال ویروس، انتقال از طریق تماس دست و سطوح آلوده با بدن و به خصوص چشم ها و بینی است. برای اینکه بتوانیم هر چه بیشتر در برابر ابتلا به ویروس کرونا مقاومت کنیم لازم است برخی از نکات ایمنی را رعایت کنیم. لوازم شخصی ما، مانند خودکار، گوشی تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت و سایر وسایلی که به طور روزمره از آن ها استفاده می کنیم، می توانند منبع سرشاری از ویروس و باکتری های خطرناک و کشنده باشند.

البته ضد عفونی کردن هر یک از این وسایل نیازمند رعایت نکاتی است که در صورت عدم توجه به آن ها می تواند آسیب جدی به وسایل ما وارد شود. موبایل، تبلت و لوازم الکتریکی از این دست وسایل هستند که باید با رعایت حداکثر موارد ایمنی اقدام به ضد عفونی آن ها کنیم. در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه لپ تاپ خود را ضد عفونی کنیم تا در برابر ابتلا به کرونا در امان باشیم.

 

قبل از ضد عفونی کردن لپ تاپ، از تمیز بودن دست های خود اطمینان حاصل کنید

شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون و یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده الکل یکی از مهمترین راهکارهای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است. به منظور پیشگیری از آلوده شدن لپ تاپ، ابتدا دست های خود را به مدت 30 ثانیه و با آب و صابون و با دقت زیاد بشویید.
سپس اطمینان حاصل کنید که لپ تاپ یا کامپیوترتان خاموش است. روشن بودن مانیتور لپ تاپ در حین تمیز و ضد عفونی کردن آن می تواند به آن آسیب جدی وارد کند. تمام وسایل جانبی مثل هندزفری، موس، فلش و… را جدا کنید. می توانید باتری را نیز جدا کنید. قبل از ضد عفونی کردن لپ تاپ، با استفاده از یک دستمال خشک، سطوح رایانه خود را به خوبی از گرد و غبار پاک کنید. اگر صفحه نمایش لپ تاپ شما لمسی است، احتمالاً تماس مستقیم الکل می تواند به آن آسیب جدی وارد کند. به طور کلی قبل از تمیز و ضد عفونی کردن لوازم الکتریکی بهتر است به هشدارها و راهنمای موجود در دفترچه راهنمای محصول توجه کافی داشته باشید.

ضد عفونی کردن کیبورد

ضد عفونی کردن صفحه کلید لپ تاپ

کیبورد شما می تواند یکی از آلوده ترین سطوحی باشد که در طول روز با آن سر و کار دارید. برای ضد عفونی کردن صفحه کلید لپ تاپ خود ابتدا گرد و خاک و آشغال های بین کلیدهای آن را با استفاده از جاروبرقی یا فشار هوا به خوبی تمیز کنید. سپس با استفاده از دستمال مرطوب اقدام به تمیز کردن سطح صفحه کلید لپ تاپ خود کنید. حواستان باشد که در صورتیکه دستمال شما زیادی خیس باشد، نفوذ رطوبت به زیر دکمه های صفحه کلید می تواند به قطعات سخت افزاری و برد اصلی لپ تاپ آسیب جدی وارد کند. پس این کار را به آرامی و با دقت زیاد انجام دهید. برای تمیز کردن فاصله ی بین دکمه ها نیز می توانید از گوش پاک کن استفاده کنید.

ضد عفونی کردن مانیتور لپ تاپ

ضد عفونی کردن مانیتور لپ تاپ

برای ضد عفونی کردن نمایشگر مانیتور می توانید از دستمال مرطوب آغشته به محلول ضد عفونی کننده حاوی الکل استفاده کنید. البته برای ضد عفونی کردن مانیتور مواد خاصی وجود دارد اما اگر به این مواد دسترسی ندارید اشکالی ندارد. با استفاده از پدهای الکلی یا آغشته کردن دستمال تمیز به الکل می توانید مانیتور لپ تاپ را به خوبی تمیز و ضد عفونی کنید. از تماس مستقیم الکل با سطح نمایشگر خود جداً خودداری کنید.

ضد عفونی کردن موس لپ تاپ

موس هم یکی از نقاطی است که احتمال آلودگی آن بسیار بالاست. برای اینکه از تمیزی و ضد عفونی شدن کامل موس خود اطمینان حاصل کنید، بهتر است ابتدا سیم آن را از لپ تاپ خود جدا کنید. اگر موس شما بیسیم است می توانید باتری آن را هم خارج کنید. در صورت نیاز می توانید با استفاده از خلال دندان و به آرامی، گوشه ها و شیارهای درونی موس را تمیز کنید و پس از آن با استفاده از دستمال آغشته به مواد ضدعفونی کننده به الکل سطوح رویی و زیری موس را به خوبی تمیز کنید. باز هم دقت داشته باشید که دستمال شما خیس نباشد و آب به درون موس شما نفوذ نکند.

ضد عفونی کردن موس لپ تاپ
در ادامه با استفاده از دستمال مرطوب تمام سطوح خارجی لپ تاپ خود را تمیز کنید. دقت داشته باشید که مهمترین عامل آلودگی دست های شما هستند. پس قبل از کار با لپ تاپ حتما دست های خود را بشویید و نکات بهداشتی اعلام شده توسط نهاد های بهداشتی بین المللی را رعایت کنید تا خود و اطرافیان را از بیماری کرونا در امان نگه دارید.
در بعضی از موارد، علائم ابتلا به ویروس کرونا مانند آنفولانزا همراه با سرفه و عطسه است. برای اینکه از ابتلا به این بیماری در امان بمانید، حتی الامکان فاصله ی اجتماعی را در محل کار رعایت کنید و با همکاران خود حداقل یک متر با فاصله بنشینید. در صورتیکه یکی از همکاران شما از وسایل شخصی شما مانند لپ تاپ یا گوشی تلفن همراه استفاده کرد، آن محل را به خوبی ضد عفونی کنید. پیشگیری از ابتلا به کرونا نیازمند یک تلاش جمعی و همدلی است. تا حد امکان به مکان های شلوغ نروید و سعی کنید به توصیه های سازمان های بهداشت عمومی داخلی و بین المللی عمل کنید. امیدواریم، بتوانیم با همدلی و تلاش و رعایت کردن توصیه های لازم، به زودی این بیماری را ریشه کن کنیم و بتوانیم عزیزانمان را مانند گذشته با آرامش به آغوش بگیریم و به زندگی عادی برگردیم.

امتیاز شما به این نوشته

مطالب پیشنهادی