پلی استیشن ۵

پلی استیشن ۵ ; تاریخ انتشار، بازی ها و قیمت احتمالی

تقریباً زمان آن رسیده است که پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس سرانجام در اواخر سال جاری در دسترس عموم قرار بگیرند. پلی استیشن ۵ مدت ها است که اطلاعات محرمانه خود را فاش نکرده لذا هنوز هیچ گونه از ویژگی های پلی استیشن ۵ به همراه اطلاعات آن در دسترس نمی باشد. با این حال اخیرا شرکت سونی کمی بیشتر پرده از راز های پلی استیشن ۵ تولیدی خود برداشته است.

مطابق با یک رویداد رسمی پلستیشن ۵ در وبلاگ اصلی شرکت مشخصات و ویژگی ها و زمان عرضه اش اعلام شده است، اندکی بعد از آن شرکت سونی از کنترلر و دسته بازی نسل بعدی با ویژگی های خاص و کاملاً پیشرفته رونمایی کرده است.‌ اخیرا قابلیت های گیم پلی و سخت افزاری پلی استیشن ۵ با نمایش Epic Games در نمایشگاه unreal Engine پنج افشا شد. پس هم اکنون می توانید موارد کاملی از آنچه که تاکنون در کمپانی سونی فاش شده است را پیدا کنید و به دنبال تمامی اخبار و شایعات و نقد و انتقادات این کنسول باشید.

زمان عرضه پلی استیشن ۵

شرکت سونی پیش از این به طور صریح و واضح عنوان کرده بود که پلی استیشن ۵ قبل از ماه مه ۲۰۲۰ تولید و عرضه نخواهد شد. اکنون سونی تایید کرده است که پلی استیشن ۵ قصد دارد تا در ماه نوامبر و یا دسامبر سال ۲۰۲۰ عرضه شود. دقیقاً زمان مناسب برای خرید پلی استیشن ۵ در فصل تعطیلات، همچنین یک شایعه و ادعا که گفته می شود پلی استیشن ۵ در اکتبر ۲۰۲۰ در حال ورود به بازار است نیز وجود دارد، اما طبق مواردی که شرکت سونی اعلام کرده است این گفته به سرعت توسط عوامل از بین رفت و همچنین تحلیلگر محترم شرکت سونی یاسودا پیش از این تاریخ عرضه پلی استیشن ۵ را در نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی اعلام کرده بود.

از نظر زمانی دقیقا چیزی مشخص و معین نیست که چه زمان و چه وقتی واقعاً به دیدن کنسول مورد نظر دست پیدا خواهیم کرد، با این حال طبق آخرین پیش بینی ها جهت تاریخ و زمان عرضه پلی استیشن ۵ که توسط ژل روزنامه‌نگار بازی های رسانه ای قابل توجه منتشر شده است گفته و عنوان شده زمان عرضه پلی استیشن ۵ در تاریخ ۴ ژوئن یعنی اواسط خرداد ماه 99 می باشد.

کنسول playstation 5

قیمت احتمالی پلی استیشن ۵

آیا قیمت پایین پلی استیشن ۵ را با قیمت پلی استیشن ۴ پرو عرضه شده می توان مطابقت داد؟ بسیار خوب، طبق آخرین پیش بینی های صورت گرفته و انجام شده قیمت کنسول گیم پلی استیشن ۵ در ایالات متحده آمریکا ۴۹۹ دلار قیمت خواهد داشت. در انگلیس این مقدار به اندازه ۴۴۹ می باشد. این رقم با پیش‌بینی‌های تحلیلگران بسیاری با پایه قیمت ۵۰۰ دلار نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. هر چند هنوز هم این نرخ ها تقریباً یک شایعه بی اساس است که از چندین منبع درز پیدا کرده‌اند.

قیمت ps5 به چه صورتی خواهد بود و آیا دوباره منجر به موفقیت و سود دهی شرکت سازنده آن یعنی سونی خواهد شد؟ ابتدا هزینه خرید پلی استیشن ۴ را در نظر بگیرید. در ابتدای فروش پلی استیشن ۴ که با ۳۹۹ دلار شروع به فروش کرد هنگامی که به عنوان پلی استیشن ۴ اسلیم دوباره معرفی شد فروش خود را با قیمتی معادل ۲۹۹ دلار از پیش گرفت; از سوی دیگر با گذشت مدتی پلی استیشن ۴ پرو شرکت سونی با قیمتی معادل ۳۴۹ پوند و ۳۹۹ دلار به بازار فروش عرضه شد.
هر سه کنسول پلی استیشن ۴ تا کنون از میزان فروش بالا و خوبی برخوردار بوده اند، با این حال برای بررسی بیشتر عوامل تاثیر گذار بر قیمت پلی استیشن ۵ کمی بیشتر به عقب بازگردید. گیمرهای با سابقه وماهر بدون شک به یاد خواهند آورد که پلی استیشن ۳ شرکت سونی در ابتدا در کشور ایالات متحده آمریکا اقدام به فروش کرد.
این محصول به اندازه ۶۰۰ دلار در ایالات متحده آمریکا و ۴۲۵ پوند در کشور انگلستان به فروش می رسید. با همان قیمت شیب دار در آن زمان حتی گران تر از چیزی بود که اکنون به فروش می‌رسد. لذا بسیار مشخص و واضح هست که آن کنسول دروازه فروش خوب و سود آوری را برای شرکت نداشت. با این حال نباید در رابطه با قیمت به طور جدی صحبت کرد و به طور دقیق نرخی را عنوان نمود. این قیمت عنوان شده در رابطه با پلی استیشن ۵ ممکن است بازتاب نهایی محصول نباشد با این حال سوال اصلی اینجاست که آیا شرکت سونی می تواند پلستیشن ۵ تولیدی خود را با قیمت ۴۹۹ دلار به فروش برساند.

با این قیمت شاهد روند نزولی و یا حتی سعودی سود دهی شرکت خواهیم بود. ما در این رابطه قصد داریم که بگوییم احتمالاً میزان قیمت پلی استیشن ۵ پانصد دلار خواهد بود، البته مسلماً شرکت سونی قصد دارد که سخت افزار playstation 5 را در حد مقرون به صرفه ای برای گیمرها حفظ کند. در حال حاضر هنگام صحبت از قیمت مناسب کنسول گیم playstation 5 این شایعه وجود دارد که احتمالاً پلی استیشن ۵ توسط یک کنسول متمرکز تمام دیجیتالی بارگیری پخش و جابه جا شود.

ps5

ویژگی های پلی استیشن ۵ سونی

در مشخصات و ویژگی های پلی استیشن ۵ که در زیر به آنها اشاره شده است، اولین بار در ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی مارک سرنی یکی از عوامل و کارمندان شرکت سونی به صحنه رفت و در رابطه با طراحی کنسول صحبت کرد. نتیجه نهایی که از حرف های وی به چشم می‌خورد، وجود یک شکاف کاملا گسترده از درون ساختار پلی استیشن ۵ بود. اما این خصوصیات بیشتر به توسعه دهندگان اختصاص داشت و با آنها مرتبط بود. در ابتدا یک درایو حالت جامد پایدار در دستگاه به چشم میخورد.
برای اثبات سرعت بازی ها در پلی استیشن ۵ بازی اسپایدرمن که مربوط به کنسول پلی استیشن ۴ بود، تقریباً ۱۸ برابر سریعتر در کنسول پلی استیشن ۵ بارگذاری و اجرا شد. دلیل اصلی این مورد، SSD فوق سریع مربوط به بارگیری بازی های کنسول گیم جدید طراحی شده توسط شرکت سونی است. طبق اطلاعات جدیدی که اعلام شده است بازی های پلی استیشن ۵ جدید مانند Gods and monsters Ubisoft قرار است از درایور های عظیم کنسول playstation 5 بهره ببرند. واحدهای پردازش گرافیکی که در این کنسول چند بعدی هستند پردازنده گرافیکی موجود در این کنسول بایستی با بازی های پلی استیشن ۴ و یا کنسول های قبلی سازگار باشد. به لطف برخی از عملکردهای عالی AMD این کار قابل اجرا و انجام شدنی است. RDNA2 یک تراشه سفارشی سازی شده از AMD است که برای عملکرد بهینه ساخته و طراحی شده است.

پردازنده پلی استیشن 5

سخنگوی شرکت سونی عنوان نموده که ما نیاز ها و ویژگی های خاص خودمان را برای کنسول جدید شرکت در اختیار داریم و AMD هنگام کار بر روی پلی استیشن ۵ به این امر کمک بسیار زیادی می کند و تراشه های سفارشی سازی شده در playstation 5 دارای منطق و ویژگی هایی هستند که از پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۳ در آن ها استفاده شده است. این تعاریف و عناوین به این معنا هستند که سازگاری به گذشته قطعاً در کنسول های جدید نمایان و قابل مشاهده است. برای امتحان کردن و آزمایش نمودن این ادعای مطرح شده توسط شرکت سونی ۱۰۰ بازی برتر ساخته شده برای کنسول پلی استیشن ۴ جمع‌آوری شده و برای انجام دادن تست و امتحان همه آنها بر روی کنسول پلی استیشن ۵ کاملا اجرا شدند. این یک خبر عالی و شگفت‌انگیز برای کسانی است که در کنار انجام بازی های پلی استیشن ۵ قصد مرور خاطرات و انجام بازی های کنسول های نسل قبل را دارند.

کنسول پلی استیشن ۵ از یک موتور جدید و بین بخشی Geometry برخوردار شده است که ضمن توانایی ردیابی Engine می تواند تا در تقویت صوت، روشنایی واقعی، سایه ها، بازتاب ها و موارد دیگر جزئیات موثر و تاثیرگذار باشد. در رابطه با صدا گذاری بازی در کنسول playstation 5 اهداف صوتی شرکت سونی ایجاد یک تجربه صوتی عالی برای همه گیمر ها و استفاده از حضور و موقعیت مکانی افراد گیمر جهت قرار دادن شان در بازی بوده است. سیستم هندسی جدید نانیت موجود در کنسول ساخت شرکت سونی این اجازه را می دهد تا با ساختار کلی بازی ها مواجه شوید و جزئیات بسیار کوچک و فوق العاده را در اختیار شما قرار میدهد که تقریباً غیر قابل توصیف برای چشم انسان هستند و دقیقاً مشابه جزئیات اشیا در زندگی واقعی می باشند که برای گرافیک های 8K طراحی شده اند.

به طوری که مدیرعامل شرکت سونی عنوان کرده است ما در طراحی پلی استیشن ۵ قصد داشتیم تا به سازندگان توانمندی تبدیل شویم و صحنه‌های بازی ها را غیر قابل تشخیص از واقعیت ایجاد نماییم. جزئیات پیکسل زیر صفر در کنسول پلی استیشن ۵ به این معنا می باشد که جزئیات بسیار دقیق و غیرقابل تصور هستند و به واقعیت به طور چشمگیری نزدیک می باشند. سیستم لومن که گفته می‌شود نورپردازی دقیق و غیرقابل تصوری را ایجاد می‌کند همچنین یک عنصر اضافی دیگر از رئالیسم به وجود آورده است.

دسته بازی ps5

دسته بازی و کنترلر کنسول سونی

در ماه آوریل سونی از کنترل جدید Dual sense خود رونمایی کرد. از جایگزین دسته سونی که دارای منحنی و ارگونومیک با طراحی بی نظیری میباشد پرده برداری شده است. از جمله وظایف کنترل کننده ها در این دسته فناوری بازخورد هاپتیک است که به شما این اجازه را می دهد تا بسته به نوع وظایف و ماموریت هایی که در بازی که قرار است انجام دهید از آن استفاده نمایید. مقاومت و استحکام دسته پلی استیشن ۵ افزایش چشمگیری پیدا کرده و بیشتر شده است. کنترلر دستگاه سبک تر شده و حجم آن نیز کاهش پیدا کرده است. همینطور باتری موجود در داخل این دستگاه قادر به نگهداری شارژ به مدت طولانی تری گشته است که از دیگر پیشرفت های این کنسول نسبت به دستگاه های نسل قبل به شمار می‌آید.
یک میکروفون داخلی در درون کنترلر دسته قرار گرفته اند که ویژگی های جدیدی را به این کنسول افزوده است. این خصوصیت به شما در واقع این اجازه و امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به هدفون و میکروفون های جانبی با مخاطبین خود در بازی گپ بزنید.
با این حال استفاده کردن از میکروفون در کنترل playstation 5 باعث می‌شود باتری در مدت زمان سریعتری دچار ضعف و تخلیه شده و زودتر و سریعتر تمام شود.

بازی های پلی استیشن 5

بازی های Playstation 5

با ورود به سال ۲۰۲۰ میلادی کم کم به نظر می‌رسد که همه استودیوهای بازیسازی ثانویه شخصی به طور کامل بر روی پلی استیشن ۵ متمرکز شده‌اند و این بدان معنی است که باید انتظار داشته باشیم مجموعه کامل و پرباری از بازی های پلی استیشن ۵ به بازار فروش بازی های کنسولی راه پیدا کند. در برخی از اطلاعیه های بازی های جدید پلی استیشن ۴ مشغول به فعالیت بوده اند انتظار می‌رود که مجموعه کاملی از بازی های موجود در به‌روزرسانی های پلی استیشن جدید نیز حضور داشته باشند. اولین بازی برای تایید رسمی مبنی بر عرضه در پلی استیشن ۵ Godfall است. یک تریلر ویدیوی ۷۴ ثانیه که توسط سازنده بازی تهیه شده است در رابطه با این گیم نشان می‌دهد که چگونه و با چه گرافیک و رزولوشنی همراه با گیم پلی خاصی در ابتدای سال ۲۰۲۱ در اختیار گیمر ها قرار است که قرار بگیرد. اظهارات گفته شده توسط مدیر عامل اجرایی شرکت سونی که توسط وال استریت ژورنال گزارش شده است نشان می‌دهد که playstation 5 بیشتر بر روی عنوان های پیشرفته از گیمرهای هاردکور بر بازی های سطح بالا و حجم زیاد تمرکز خواهد داشت.

در حقیقت بعضی از شایعات که از گذشته نقل شده و همچنان هم ادامه دارد، می گویند که شما قادر خواهید بود بر روی هر یک از کنسول های پلی استیشن بازی های نسل های قبل را انجام دهید. اگرچه به نظر می‌رسد که این ادعا به طور فزاینده‌ای بعید باشد، با این حال خود شرکت سونی نیز تایید کرده است که گیمر های کنسول نسل پلی استیشن ۴ قادر هستند تا در برابر گیمر های playstation 5 به مبارزه و بازی پرداخته و با یکدیگر رقابت کنند.

GTA برای PS5

بنابراین با گیمرهایی که هنوز موفق به خرید پلی استیشن ۵ نشده اند هم می توانید بازی کنید. برخی از گیمر ها و کاربران انتظار دارند که در بازی های پلی استیشن ۵ فوتبال نیز آورده شود و با تغییرات گسترده ای همراه باشد که بعید نیست. یکی از بازی‌های پرچمداری که قرار است برای این نسل از کنسول های گیم و بازی طراحی شده و به بیرون داده شود سری بازی های محبوب و خاطره انگیز Grand theft auto هستند.

با توجه و در نظر گرفتن این که gta v در سال ۲۰۱۳ برای پلی استیشن ۳ و در ادامه آپدیت آن برای پلی استیشن ۴ به بازار آمده احتمال آنکه در سال‌های نه چندان دور پس از عرضه پلی استیشن ۵ Grand theft auto VI تولید و طراحی شود بسیار زیاد است. در واقع هر بازی و یا گیمب که تصور کنید، به لطف سخت افزار قدرتمند سونی در این نسل از کنسول های گیم playstation 5 و پیشرفت در طراحی نرم‌افزار احتمالاً از لحاظ واقع گرایی و ذکر جزئیات حرف‌های زیادی را برای گفتن خواهد داشت. کسانی که با گیم و بازی های جدید آنلاین ویدیویی سرکار دارند احتمالاً این را نیز می‌دانند که ما با بازی‌هایی که به اندازه بهترین فیلم های هالیوود به نظر می رسند فاصله‌ای نداریم.

خبرهای خوبی برای سازگاری کنسول های سونی با سیستم‌عامل متقابل نیز وجود دارد. شاون لیدن مدیر اجرایی شرکت سونی عنوان کرده و گفته است که ما در حال حاضر در حین ورود به دنیای پس از کنسول هستیم. جایی که کنسول های بازی و گیم سونی و مایکروسافت با یکدیگر ادغام و وارد رابطه می‌شوند.

امتیاز شما به این نوشته

مطالب پیشنهادی